KLIK KLIK KLIK KLIK


PGZ:Geruchten April 2006

29/04/2006 - Bewakingscamera's in Ronse.
29/04/2006 - Elke gsm is traceerbaar.
14/04/2006 - Bewakingscamera's in Aalst.
12/04/2006 - Betalen met ingeplante chip.
03/04/2006 - Residentie Bokrijkpark belooft veiligheid.

KLIK



zaterdag 29 april 2006
BEWAKINGSCAMERA'S IN RONSE

Het gemeentebestuur van Ronse is van plan om bijkomende bewakingscamera's te hangen op plaatsen waar zich tijdens weekends regelmatig incidenten voordoen. Er wordt gedacht aan de Kleine Markt, de parking van warenhuis Delhaize en de stationsbuurt. Onder meer op de Grote Markt hangen reeds camera's.



zaterdag 29 april 2006
ELKE GSM IS TRACEERBAAR

Gsm-operator Proximus weet te melden dat justitie steeds vaker beroep doet op hun diensten om personen op te sporen. Proximus heeft daartoe zelfs een speciale cel om het gerecht ter wille te zijn.
Iemand via zijn of haar gsm traceren is simpel. De gebruiker hoeft daarvoor zelfs niet te bellen. Het volstaat dat het toestel aangeschakeld staat. Elk toestel geeft op zeer regelmatige tijdstippen zogenaamde "location updates" door. Er wordt contact gemaakt met de dichtstbijzijnde zendmast, waar dat signaal door het netwerk wordt opgepikt. Door uit te rekenen op welke afstand de antennes zich bevinden, kan de straal bepaald worden waarin een gebruiker zich bevindt. De precisie van die schaal hangt af van de dichtheid van de zendmasten. Op het platteland staan minder antennes, daar kan soms slechts een straal van een paar kilometer afgebakend worden. Maar in een stad als Brussel of Antwerpen, kan een gsm-gebruiker tot op vijftig meter nauwkeurig getraceerd worden.
Ontsnappen aan dat alziende oog kan enkel door de gsm uit te schakelen, zodat de operatoren geen signaal doorkrijgen. Knoeien met sim-kaarten helpt alleszins niet. In het signaal dat naar de antennes gestuurd wordt, zit immers ook het serienummer van elk toestel.

Volgens een woordvoerder Proximus hebben brave burgers (weeral) niets te vrezen. "De privacy van onze gebruikers is heilig. We schieten alleen in actie als we een opdracht krijgen van de onderzoeksrechter. Ik steek er mijn hand voor in het vuur dat ons netwerk niet te kraken valt. Wie niet geviseerd wordt door het gerecht, kan er honderd procent zeker van zijn dat zijn telefoon- en sms-verkeer privé blijft."

Dat is natuurlijk altijd leuk om weten, maar is het ook echt zo geruststellend? We durven het te betwijfelen. Eerst al omdat -in tegenstelling tot wat de woordvoerder beweert- élk netwerk te kraken is. Dat is in het verleden al meer dan eens bewezen.
Twee omdat die honderd procent zekerheid waar de woordvoerder het over heeft, enkel een belofte is en nooit meer dan een belofte kan zijn. Honderd procent zekerheid zou er pas zijn als de gegevens van het telefoonverkeer niet bewaard maar vernietigd worden. Maar ze worden wel degelijk opgeslagen en dan blijft de vraag hoe er in de toekomst met de gegevens zal omgesprongen worden. Niemand die het kan voorspellen en dan lijkt het ons altijd beter om "op veilig" te spelen en de gegevens niet bij te houden.
Ten derde blijven we het een beangstigende en alles behalve geruststellende gedachte vinden dat iedereen traceerbaar en lokaliseerbaar is. Wat zou daar de motivatie voor kunnen zijn? Dat iedereen een potentiële crimineel of een potentieel veiligheidsrisico is? Dat we beter iedereen kunnen wantrouwen? Dat we dus beter de gegevens van iedereen kunnen opsporen en bijhouden?
Zijn we dan weer paranoia of mogen we toch wel vinden dat dit niet weinig naar big brother riekt?
Tot slot vinden we het toch wel heel bizar hoe op zo'n momenten justitie en commercie een perfect een-tweetje mogen spelen. Hoe ver zou een dergelijke vermenging eigenlijk kunnen gaan?



vrijdag 14 april 2006
BEWAKINGSCAMERA'S IN AALST

In Aalst wordt al jaren gepraat over camerabewaking. Gelukkig genoeg werd de praktische verwezenlijking telkens weer op de lange baan geschoven, maar daar lijkt nu verandering in gekomen. De plannen zijn ver gevorderd, met onder meer een glasvezelnetwerk tussen stadhuis, politie, cultureel centrum en andere stadsgebouwen. Als eerste komt de Grote Markt aan de beurt, waarna stationsplein en Hopmarkt volgen.



woensdag 12 april 2006
BETALEN MET INGEPLANTE CHIP.

Cash? Verleden tijd. Bankkaarten? Oude koek. De toekomst van het betalen wordt vanaf heden door een verpleegster geïnjecteerd.
De Baja Beach Club in Barcelona zorgde een paar jaar geleden voor een wereldprimeur. Discotheekgangers kregen er een chip geïmplanteerd. Toen waren het nog enkel de vips die onderhuids gebrandmerkt werden en op die manier toegang konden krijgen tot de vip-ruimte. Nu wil de discotheek het systeem ook toepassen voor gewone discotheekgangers.
De chip dient om mensen te identificeren. Wie een vipchip heeft, hoeft niet te wachten aan de ingang en kan gewoon langs de scanner lopen. Als ze een drankje bestellen, gaat dat via een chip automatisch van hun rekening.
Toch opmerkelijk hoe een systeem dat oorspronkelijk bedoeld was om verloren gelopen huisdieren te zoeken, plots tot een statussymbool kan verworden.

Veri-Chip
De ingeplante chip wordt door een Amerikaanse firma gemaakt en kreeg de naam Veri-Chip mee. Hij bestaat uit een klein buisje van onbreekbaar glas, ter grootte van een rijstkorrel. Hij werkt met radiofrequentie-identificatie, Rfid. Iedere chip heeft een unieke code van zestien tekens die door een scanner gelezen worden. De scanner stuurt vervolgens een signaal naar een computer waarin de gegevens opgeslagen zijn.
De chip was oorspronkelijk bedoeld voor het opsporen van verloren gelopen huisdieren en voor het volgen van goederen via een gps-systeem. Sinds kort is de chip ook op de markt om verdwaalde of ontvoerde kinderen te kunnen opsporen. In sommige ziekenhuizen wordt de chip gebruikt om medische informatie over patiënten op te slaan.

Uw wapen kent u
Wapenfabrikant FN Herstal doet momenteel onderzoek naar de toepassing van de chips bij wapens. Bedoeling is onder meer wapens te ontwikkelen die hun eigenaar herkennen, zodat het wapen niet meer gebruikt kan worden na diefstal.
Tenzij de gangsters natuurlijk de soldaat (of een deel ervan) samen met het wapenarsenaal ontvreemden.



maandag 3 april 2006
RESIDENTIE BOKRIJKPARK BELOOFT VEILIGHEID

Ook Vlaanderen krijgt binnenkort zijn eerste
gated community. Residentie Bokrijkpark ligt op de grens van Hasselt en Genk, en belooft een oase van rust, comfort en vooral veiligheid. Zes luxueuze appartementsblokken met in totaal vijftig luxeappartementen, een gemeenschappelijk zwembad, wandelruimte, petanquebaan, sauna, fitnesszaal en een enorme ondergrondse parkeer- en bergruimte die voortdurend gevuld wordt met muzak.
Kopers worden vooral gelokt met de belofte van veiligheid, weg van de boze wereld daarbuiten. Camera's sturen 24 uur op 24 beelden door naar het kantoor van een privé-agent. Rondom het domein staat een 2 meter hoog hek. Zonder positieve identificatie aan de videofoon raakt niemand binnen. Inkomdeuren zijn inbraakvrij en brandwerend.
Prijskaartje voor dit stukje paradijs waar de bange, blanke burger zich kan afschermen van de buitenwereld? Tussen de 290.000 en 500.000 euro, afhankelijk van de grootte van het appartement. Volgens de projectontwikkelaar een schappelijke prijs voor een plek waar mensen "een nieuwe sociale context en een gelijkgezinde gemeenschap" kunnen vinden.

Wij vragen ons eerder af of het nu ironie, cynisme of louter toeval is, dat Bokrijk op wandelafstand van Residentie Bokrijkpark ligt? Zodat we later tussen de gated communities door kunnen laveren, op zoek naar een glimp van hoe het vroeger was? Voordat we onze leefomgeving vernietigden in naam van de veiligheid?

Een nuchtere buurtbewoner vindt het in ieder geval een onrustwekkende evolutie.
"Dit zijn de gegoede middenklasse en de rijke bovenklasse die zich van de rest van de maatschappij afschermen. In een steriele omgeving, want de bewoners zullen, gezien het maximale aantal van twee slaapkamers, vooral druk werkende singles en oudere mensen zijn. Kinderen ontbreken, ik vraag me af of er dieren in mogen. De bange, blanke, rijke burger graaft zich in en probeert zijn eigen dagelijkse paradijsje te scheppen. Hij onttrekt zich aan het maatschappelijke leven, ontvlucht zijn verantwoordelijkheid. Een condominium is een illusoire oase: als je de problemen ontvlucht, komen de problemen naar jou. Op termijn zal dat het onveiligheidsgevoel alleen maar versterken. Dat Vlaanderen zo dichtbevolkt is, heeft deze keer wel een voordeel. Anders konden we veel grotere concominia verwachten."
Nog even terzijde: in landen als Zuid-Afrika, China, Brazilië, de Verenigde Staten en Canada is een condominium - centraal wonen met gemeenschappelijke faciliteiten- allang geen nieuws meer. Vooral de gated communities -een luxe condominium dat wordt afgeschermd van de buitenwereld- zijn erg in trek. Bewakingsfirma's, camerasystemen en andere electronische beveiligingssystemen moeten ongewenste bezoekers, criminaliteit en overlast buiten houden. Het gaat telkens om rijke burgers die met hun plaats in een 21ste-eeuws fort ook een gevoel van veiligheid en privacy denken te kopen. In de VS woonden in 2000 naar verluidt meer dan acht miljoen mensen in een gated community.